2026-TUS 2. dönem yerleştirme sonuçları, uzmanlık dallarının taban puanları ve doluluk oranlarını ortaya koydu. ÖSYM’nin yayımladığı program bazındaki sonuç tablosundan yapılan hesaplamaya göre 8.637 kontenjana 7.625 aday yerleşti, 1.013 kontenjan boş kaldı. Kontenjanlardan boş kalmayanların oranı yüzde 88,27 oldu.
Tüm kadro türleri birlikte değerlendirildiğinde 11 uzmanlık dalında boş kontenjan kalmadı. En fazla boş kontenjan ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Acil Tıp ve Genel Cerrahi branşlarında görüldü. Standart genel kadrolardaki en düşük taban puanlar karşılaştırıldığında plastik cerrahi ve göz hastalıklarındaki yükseliş dikkat çekti.
2026/2 TUS’ta Kaç Kontenjan Doldu, Kaçı Boş Kaldı?
| Gösterge | 2026/2 sonucu |
|---|---|
| Toplam kontenjan | 8.637 |
| Yerleşen aday | 7.625 |
| Boş kalan kontenjan | 1.013 |
| Kontenjan bazında doluluk oranı | %88,27 |
| Tüm kadro türlerinde boş kontenjanı bulunmayan branş | 11 |
Sayılar neden bir kişi farklı? Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum programında 1 kontenjana 2 aday yerleşti. ÖSYM tablosunda yıldızla belirtilen bu durum, mesleki bilgi sınav puanı ve tercih sırası aynı olan adayların birlikte yerleştirilmesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle yerleşen aday sayısı ile boş kontenjan toplamı, ilan edilen kontenjanı bir kişi aşıyor.
En Fazla Boş Kontenjan Hangi TUS Branşlarında Kaldı?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, 245 boş kontenjanla ilk sırada yer aldı. Bu branşı 116 boş kontenjanla Acil Tıp, 101 boş kontenjanla Genel Cerrahi izledi. Bu üç branş, toplam boş kontenjanların yaklaşık yüzde 45,61’ini oluşturdu.
| Uzmanlık dalı | Kontenjan | Yerleşen | Boş | Doluluk |
|---|---|---|---|---|
| Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | 855 | 610 | 245 | %71,35 |
| Acil Tıp | 554 | 438 | 116 | %79,06 |
| Genel Cerrahi | 432 | 331 | 101 | %76,62 |
| Kadın Hastalıkları ve Doğum | 482 | 389 | 94 | %80,50 |
| Anesteziyoloji ve Reanimasyon | 512 | 430 | 82 | %83,98 |
| İç Hastalıkları | 645 | 568 | 77 | %88,06 |
| Çocuk Cerrahisi | 124 | 64 | 60 | %51,61 |
| Beyin ve Sinir Cerrahisi | 207 | 166 | 41 | %80,19 |
| Aile Hekimliği | 879 | 839 | 40 | %95,45 |
| Kalp ve Damar Cerrahisi | 172 | 137 | 35 | %79,65 |
Tablo, boş kontenjan sayısına göre ilk 10 branşı gösteriyor. Doluluk oranları, kontenjandan boş kalan sayı çıkarılarak hesaplandı. Genel, yabancı uyruklu ve özel kadrolar bu tabloda birlikte değerlendirildi.
Çocuk Cerrahisinde Kontenjanların Yaklaşık Yarısı Boş Kaldı
Çocuk Cerrahisinde açılan 124 kontenjanın 60’ı boş kaldı. Branşın doluluk oranı yüzde 51,61 oldu. Bu sonuç, yüksek sayıda kontenjan açılan bazı cerrahi dallardaki boşluğun yalnızca toplam sayıda değil, oransal olarak da belirgin olduğunu gösterdi.
Pediatride Doluluk Önceki Döneme Göre Arttı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında 2026/1 döneminde 1.023 kontenjana 491 aday yerleşmiş, 532 kontenjan boş kalmıştı. 2026/2’de ise 855 kontenjana 610 aday yerleşti ve boş kontenjan sayısı 245’e geriledi.
Böylece pediatride doluluk oranı yüzde 48’den yüzde 71,35’e yükseldi. Kontenjan azalırken yerleşen aday sayısının artması dikkat çekti. Buna rağmen pediatri, toplam boş kontenjan sayısında ilk sırada kalmaya devam etti.
2026/2 TUS’ta Hangi Branşlar Tamamen Doldu?
Yabancı uyruklu ve özel kadrolar dâhil tüm kontenjan türleri birlikte ele alındığında aşağıdaki 11 branşta boş kontenjan kalmadı:
| Tamamen dolan uzmanlık dalı | Kontenjan | Boş |
|---|---|---|
| Göz Hastalıkları | 272 | 0 |
| Kulak Burun Boğaz Hastalıkları | 228 | 0 |
| Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi | 100 | 0 |
| Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları | 91 | 0 |
| Tıbbi Biyokimya | 58 | 0 |
| Halk Sağlığı | 37 | 0 |
| Histoloji ve Embriyoloji | 18 | 0 |
| Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp | 15 | 0 |
| Tıbbi Farmakoloji | 14 | 0 |
| Spor Hekimliği | 11 | 0 |
| Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji | 2 | 0 |
Dermatoloji Doldu mu? Kadro Türü Ayrımı Önemli
Deri ve Zührevi Hastalıklarının standart genel kadroları tamamen doldu. Ancak tüm kadro türleri birlikte değerlendirildiğinde branşın 214 kontenjanından 1’i boş kaldı. Dolayısıyla dermatoloji için “bütün kontenjanlar doldu” ifadesi, kadro türü belirtilmeden kullanıldığında eksik bilgi veriyor.
Benzer şekilde Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ile Ürolojinin standart genel kadrolarında da boşluk kalmadı. Bu branşlarda toplam tabloda görülen boşluklar diğer kadro türlerinden kaynaklandı.
2026/2 TUS Taban Puanları Ne Oldu?
2026/1 ile 2026/2 dönemleri karşılaştırıldığında, seçili branşların standart genel kadrolarındaki en düşük taban puanlarda farklı yönlerde değişimler görüldü. Plastik cerrahide 4,84; göz hastalıklarında 4,18; dermatolojide 3,18 puanlık artış oluştu.
Aşağıdaki karşılaştırma, EAH, ÜNİ ve SBA türündeki genel kontenjanlarla sınırlandırıldı. Yabancı uyruklu ve özel kadrolar puan karşılaştırmasına alınmadı. Verilen puan, ilgili branşın bu kapsamdaki programları arasında oluşan en düşük yerleşme puanıdır.
| Uzmanlık dalı | 2026/1 en düşük taban | 2026/2 en düşük taban | Değişim |
|---|---|---|---|
| Deri ve Zührevi Hastalıkları | 69,20606 | 72,39052 | +3,18 |
| Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi | 67,23638 | 72,08084 | +4,84 |
| Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları | 66,67147 | 69,32478 | +2,65 |
| Göz Hastalıkları | 65,01326 | 69,19348 | +4,18 |
| Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon | 66,09897 | 68,54581 | +2,45 |
| Ruh Sağlığı ve Hastalıkları | 64,59270 | 66,66872 | +2,08 |
| Kulak Burun Boğaz Hastalıkları | 62,54529 | 63,21751 | +0,67 |
| Radyoloji | 59,70113 | 59,71836 | +0,02 |
| Genel Cerrahi | 45,19212 | 45,12241 | -0,07 |
| Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | 45,00086 | 45,02470 | +0,02 |
Bu tablo, en yüksek puanlı 10 branş sıralaması değildir; adayların yakından izlediği seçili 10 branşın dönem karşılaştırmasıdır. Kurum, kontenjan sayısı ve kadro türü değişebildiği için puan farkları tek başına tercih eğiliminin nedeni olarak değerlendirilemez.
Tüm Branşların ve Kurumların TUS Puanları Nereden İncelenir?
Adaylar, 2026 TUS taban puanları ve kontenjanları ekranından branş, kurum, il, kadro türü ve dönem seçerek ayrıntılı karşılaştırma yapabilir. Branş sayfalarında 2026/2 sonuçları, önceki dönemlerin puan ve kontenjanlarıyla birlikte görüntülenebilir.
Kaynak ve yöntem: 2026/2 sayıları ÖSYM’nin “2026-TUS 2. Dönem Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar” tablosundaki 2.941 program satırından hesaplandı. Önceki dönem karşılaştırmalarında 2026/1 yerleştirme verileri kullanıldı. Doluluk oranı, toplam kontenjandan boş kontenjan çıkarılıp toplam kontenjana bölünerek hesaplandı. Bu değerlendirme ana yerleştirme sonuçlarına aittir; ek yerleştirme sonuçlarını kapsamaz.