Ehliyet sınavlarına yeni düzenleme: Sınav süresi ve park manevrasında değişiklik

Ehliyet sınavlarına yeni düzenleme: Sınav süresi ve park manevrasında değişiklik
Millî Eğitim Bakanlığı'nın yeni yönetmeliğiyle sürücü belgesi sınavlarında yapılan önemli düzenlemeler detaylandırıldı. İşte sınav süreleri, uygulama koşulları ve daha fazlası.

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yönetmeliğe göre, direksiyon eğitimi dersi sınavları, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği ve ilgili mevzuata göre onay alınmış 2 farklı rotanın bulunduğu güzergahta yapılacak.

Yeni Yönetmelikle Getirilen Değişiklikler

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelik, özel motorlu taşıt sürücüleri kursları için önemli değişiklikler içeriyor. İşte detaylar:

  1. Direksiyon Eğitimi Güzergahları: İl veya ilçe Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanmış farklı rotalarda sınavlar yapılacak.
  2. Sınavlarda Yerine Başkasını Sokma: Sınavlara başkasının yerine girenler veya bu girişimde bulunanlar için men süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı.
  3. Engelli Kursiyerler için Düzenleme: Engelli kursiyerler, standartlara uygun başka araçlarla eğitim alarak sınavlara girebilecek.
  4. Kimlik Kartı Zorunluluğu: Kurs kayıtlarında yeni tip TC kimlik kartı ibrazı zorunlu hale getirildi.
  5. Fotoğraf ve Belgelendirme: Kursiyerlerin kayıtlarında fotoğrafı çekilerek sisteme aktarılacak, böylece kimlik doğrulaması sağlanacak.
  6. Sınav Süreleri ve Saatleri: Uygulama sınav süresi 40 dakikaya çıkarıldı, sınavlar 07.00-21.00 saatleri arasında yapılacak.
  7. Mazeret Süreleri ve Muafiyet: Askerlik, hamilelik gibi durumlarda sınav hakları dondurulabilecek, belirli koşullarda teorik eğitim ve sınavlardan muaf tutulacaklar.

Bu yönetmelik değişikliklerinin bazıları yakın bir zamanda yürürlüğe girecek olup, sınav süreçlerinde ve yönetiminde önemli iyileştirmeler sağlanması hedeflenmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.