Sekiz ile ilgili atasözleri ve anlamları nedir

Sekiz ile ilgili atasözleri ve anlamları nedir
Sekiz ile ilgili atasözleri, sekiz ile ilgili atasözleri ve anlamları nedir, içinde 8 geçen atasözü var mı bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Sekiz ile İlgili Atasözleri ve Anlamları: Gizemli Sekizin Hikayesi

Sayılar sadece matematiksel işlemler için değil, aynı zamanda kültürümüzde ve dilimizde de önemli bir yere sahiptir. Özellikle bazı sayılar, bilgelik, şans ve uğur gibi kavramlarla ilişkilendirilir. Bu sayılardan biri de sekizdir. Dokuz gibi, sekiz sayısı da birçok kültürde kutsallık ve tamamlanma simgesi olarak kabul edilir. Bu nedenle, sekiz ile ilgili birçok atasözü ve deyim dilimizde yer alır.

Sekiz ile ilgili atasözleri ve anlamları:

Allah dokuzda verdiğini sekizde almaz anlamı, alın yazısı ne ise o olur.

Sokma akıl sekiz adım gider anlamı, hep başkalarının verdiği akılla hareket eden kimse, bir yere kadar başarılı olur, daha sonra ne yapacağını bilemez.

Sekiz ile ilgili deyimler ve anlamları:

Adı çıkmış dokuza, inmez sekize anlamı, 'birinin bir kere adı çıktıktan sonra onun hakkındaki yaygın inanç artık kolay kolay düzelemez' anlamında kullanılan bir söz: 'Artık o yana bir daha gelme, adın çıktı dokuza, inmez sekize, demedim miydi?' -B. Günel.

Hafta sekiz, gün dokuz anlamı, 'tedirgin edercesine sık sık' anlamında kullanılan bir söz: O, hafta sekiz, gün dokuz bizdedir!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.