Telbiye Duası anlamı, faziletleri, ne zaman ve nasıl okunur

Telbiye Duası anlamı, faziletleri, ne zaman ve nasıl okunur
Hac ve umrede okunan Telbiye duasının anlamı nedir, Telbiye duası, Müslümanların Allah'a yönelişini ifade eden önemli bir ibadet şeklidir. Bu yazıda, telbiye duasının anlamı, faziletleri ve nasıl okunacağı hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Telbiye Duası: Anlamı, Faziletleri ve Nasıl Okunur?

Telbiye, İslam dininde önemli bir ibadet ve dua şeklidir. Telbiye duası, Müslümanlar tarafından çeşitli zamanlarda okunur ve Allah'a yakarışta bulunulur. İşte Telbiye duasının anlamı, faziletleri ve nasıl okunacağı hakkında bilgiler:

Telbiye Duası nasıl okunur, anlamı ve faziletleri

Telbiye duası;

لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

“Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk, lâ şerîke lek.”

Manası;

“Buyur (emret) Allah’ım! Emrine amadeyim buyur! Senin hiçbir ortağın yoktur. Emrine amadeyim buyur! Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet de mülk de senindir. Senin hiçbir ortağın yoktur.”

Sehl İbn Sa’d [radiyallahu anh] anlatmıştır: “Rasûlullah [sallallahu aleyhi vesellem] buyurdular ki:

“Telbiyede bulunan hiçbir Müslüman yoktur ki, onun sağında ve solunda bulunan taş, ağaç, sert toprak onunla birlikte telbiyede bulunmasın. Bu iştirak (sağ ve solunu göstererek) şu ve şu istikamette arzın son hududuna kadar devam eder.” [Tirmizi]

Bu hadisle haccın haşmetinin, manevi değerinin müstesna bir azamet taşıdığını anlamaktayız.

Telbiyeyi Yüksek Sesle Söylemenin Gereği ve Fazileti

Hz. Ebu Bekr [radiyallahu anh] anlatıyor: Rasûlullah’a [sallallahu aleyhi vesellem], “Hangi hac daha faziletlidir?” diye soruldu.

Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem] “Yüksek sesle telbiye getirilip, kurban kesilerek yapılan hac.” diye cevap verdi.” [Tirmizi]

Telbiye Duasının Zamanı

Telbiye duasının zamanı konusunda belirli bir kısıtlama yoktur. Müslümanlar, herhangi bir zaman diliminde veya ihtiyaç duydukları her an Telbiye duasını okuyabilirler. Ancak, özellikle hac ve umre gibi ibadetlerde Telbiye duasının okunması daha yaygındır. İhrama girme sırasında telbiyeyi bir kez söylemek farz, birden fazla yüksek ses ile söylemek ise sünnettir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.