Sahabenin cesaretine örnekler veriniz

Sahabenin cesaretine örnekler veriniz
Sahabenin cesareti, İslam tarihinde önemli bir yer tutar. İşte sahabenin kahramanlıklarına dair örnekler ve bu cesaretin İslam toplumu için önemi hakkında kısa bilgiler yazımızda...

Soru : Sahabenin cesaretine örnekler veriniz?

Ödev cevabı kısaca : Hz. Hamza (r.a.), Uhud Savaşı'nda dillere destan olacak şekilde bir kahramanlık göstermiştir. İslâmiyet uğruna kendi hayatını hiçe sayarken savaşın bütün tekniklerini kullanmış, o günün gazileri ve daha sonra hak yolunda savaşacak bütün gaziler için cesaret ve kahramanlık örneği olmuş, gazi ve şehidlerin pîri sayılmıştır.

Sahabelerin Cesareti ve Kahramanlıkları

Sahabeler, Hz. Muhammed’e (sav) büyük bir sadakatle bağlıydılar. Müslüman olduklarında aynı zamanda İslam’a yardım etmek üzere de biat ediyorlardı. İslam dininin yayılması için ellerinden geleni yapıyor; İslam düşmanlarına karşı asla taviz vermiyorlardı. Kur’an-ı Kerim onların bu durumlarından şöyle bahseder: "İnsanlar onlara: ‘Düşmanlarınız size karşı ordu topladı, onlardan korkun.’ dediklerinde, bu, onların imanını artırdı ve şöyle dediler: ‘Allah bize yeter. O ne güzel vekildir.

İşte sahabelerin cesaret ve kahramanlık örneklerinden bazıları:

Abdullah İbn-i Mesud’un (r.a.) Cesareti: İslamiyet’in ilk yıllarında Müslümanların sayısı pek fazla değildi. Sahabeler ibadetlerini gizlice yapıyor, Müslüman olduklarını gizliyorlardı. Abdullah bin Mesud, Kabe’ye gidip Rahman suresini açıktan okumaya başladı. Müşrikler onun sesini işitince üzerine yürüdüler, ancak o Allah’ın düşmanlarına karşı cesurca direndi.

Hz. Ömer’in (r.a.) Hicreti: Müslümanlar Medine’ye hicret etmek istediklerinde geceleri yola çıkıyorlardı. Mekke’de Hz. Ömer’den başkası açıktan hicret etmek için yola çıkmadı. Hz. Ömer, Kabe’yi tavaf edip müşriklerin ileri gelenlerine meydan okuyarak hicret etti.

Umeyr bin Hümam’ın (r.a.) Şehadet Arzusu: Bedir Savaşı öncesinde Hz. Muhammed (sav) Müslümanları cihada teşvik ediyordu. Umeyr bin Hümam, cennete girmek için müşriklerin kendisini öldürmesini arzuladı ve hurmalarını yemeyi reddetti.

Sahabeler, İslam’ın yayılmasında büyük rol oynadılar ve cesaretleriyle örnek oldular. Onların fedakarlıkları ve kahramanlıkları, İslam tarihinde unutulmazdır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.