Dâvûd Orucu Nedir? Hz. Dâvûd'un Oruç Tutma Geleneği

Dâvûd Orucu Nedir? Hz. Dâvûd'un Oruç Tutma Geleneği
Dâvûd orucu nedir? Hz. Dâvûd'un bir gün oruç tutup bir gün tutmama şeklindeki oruç geleneği hakkında bilgi edinin. İslam'da bu orucun önemi ve fazileti nedir?

Dâvûd Orucu Nedir?

Dâvûd orucu, bir gün oruç tutup bir gün tutmama şeklinde yapılan oruçtur. Bu oruç şekli, Hz. Dâvûd'un (a.s.) oruç tutma yöntemi olduğu için bu isimle anılmaktadır. Hz. Dâvûd'un bu şekilde oruç tuttuğu ve bu oruç tarzının faziletli olduğu, İslam kaynaklarında belirtilmiştir.

Bir Gün Oruç Tutan Bir Gün Tutmayan Peygamber Kimdir?

Bir gün oruç tutup bir gün tutmayan peygamber, Hz. Dâvûd'dur (a.s.). Hz. Peygamber (s.a.s.) bu oruç tarzına “Dâvûd orucu” ismini vermiş ve faziletini şöyle belirtmiştir: “En faziletli oruç Davud’un (a.s.) tuttuğu oruçtur; o bir gün oruç tutar, bir gün tutmazdı” (Nesâî, Sıyâm, 76 [2388]; bkz. Buhârî, Ehâdîsü’l-enbiyâ, 38 [3420], Savm, 56 [1976]; Müslim, Sıyâm, 181 [1159]).

Yine Hz. Peygamber (s.a.s), bu orucun faziletini şöyle vurgulamıştır: “Allah’ın en çok sevdiği oruç Dâvûd Peygamberin (a.s.) orucudur” (Buhârî, Teheccüd, 7 [1131]; Müslim, Sıyâm, 189-190 [1159]).

Dâvûd orucu, bir gün oruç tutup bir gün tutmama şeklinde yapılan ve Hz. Dâvûd’un (a.s.) uyguladığı bir ibadettir. İslam'da faziletli ve Allah’ın en çok sevdiği oruç olarak kabul edilmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s.) de bu oruç tarzını övmüş ve Müslümanlara tavsiye etmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.