Annenin sınava girecek çocuğa okunacak dualar

Annenin sınava girecek çocuğa okunacak dualar
Çocuğunuzun sınav öncesinde huzur bulması ve başarılı olması için okuyabileceğiniz dualar. İşte anlamı derin, iç huzuru sağlayan duaları yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Sınava hazırlanan öğrenciler yoğun bir şekilde yaptıkları çalışmaların ardından sınav dualarını araştırmaya başladılar. Sınav öncesi streslerini azaltmak için ellerini göğe açan adaylar ve sınavda onları yalnız bırakmayan yakınları başarı duasını araştırıyor. Bu dualar arasında Kalem suresi de yer alıyor. Sınav öncesinde ve sınav anında okunacak dualar ile adaylara manevi destek sağlanıyor.

"Allah'ım, senin ilminle başladığım bu yolda, sınavımı kolaylaştır. Beni unutkanlık ve heyecandan koru. Bana öğrendiklerimi hatırlat, bilgimle hareket etmemi sağla. Rızan doğrultusunda başarılı kılmayı nasip eyle. Kendime olan güvenimi arttır, yanılgılardan uzak tut. Karşılaştığım zorlukları aşmamda bana yardımcı ol. Senin rızanı kazanmamı ve hayırlı bir sonuç almayı nasip eyle. Amin."

Sınava girenin arkasından İnşirah suresini okuyabilirsiniz:

İnşirah Suresi Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
Elem neşrah leke sadrek
Ve vada’na ‘anke vizreke
Elleziy enkada zahreke
Ve refa’na leke zikreke
Feinne me’al’usri yüsren
İnne me’al’usri yüsren
Feiza ferağte fensab
Ve ila rabbike ferğab

İnşirah Suresi’nin Türkçe Meali (Anlamı)

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
Senin için bağrını açmadık mı?
İndirmedik mi senden o yükünü?
O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
Senin şanını yüceltmedik mi?
Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Sınav Duası Arapça Okunuşu

Rebbi ethılni müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin vec al li min ledünke sültanen nasira.

Sınav Duası Türkçe Okunuşu

Ya Rabbi! Beni doğru giriş ile girdir ve doğru çıkış ile çıkar. Ya Rab, katından bana yardımcı kuvvet nasip eyle. Bu dua sınava girilmeden 3 kez okunursa, Allah imtihana girecek olan kişiye yardımcı olacaktır.

Sınav İçin Sıraya Oturunca Okunacak Dua

“Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli ” (10 Kere)

Anlamı: “Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

Sınav Başlayınca Okunacak Dua

“Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)

Anlamı: ”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

Sınavda Unutkanlığa Karşı Edilecek Dua

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” (On dokuz defa okunacak)

– Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur’an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

“Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr”

Anlamı: “Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır”

– “Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.”

Anlamı: Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De’avat,90)

– Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi’s salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü’l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi’l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

İşte Sınava Girecek Bir Öğrencinin Okuyabileceği Bazı Dualar:

Odaklanma ve anlayış için dua: "Yüce yaratıcı, bana odaklanma gücü ver ve zihnimi aç. Soruları anlamama ve doğru cevaplara yönelmeme yardım et. Bilgimi en iyi şekilde kullanmama ve doğru sonuçlara varmama yardımcı ol."

Huzur ve sakinlik için dua: "Sınav sırasında huzurlu ve sakin olmamı sağla. Endişelerimin yeteneklerimi gölgelemesine izin verme. Her soruya karşı sakin bir kalp ve zihinle yaklaşmam için bana serenlik ver."

Başarı ve kavrama için dua: "Bu sınavda başarılı olabilmem için dua ediyorum. Öğrendiklerim, bilgilerim sınavda açığa çıksın. Çalıştıklarımı hatırlayıp etkili bir şekilde uygulayabilmem için bana yardım et."

Güç ve güven için dua: "Bu meydan okumayı güvenle karşılayabilmem için bana güç ver. Bilgimin ve hazırlığımın farkında olarak sınavıma girebileyim. Zorluklar karşısında yılmadan, en iyi performansımı sergileyebilmem için bana destek ol."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.