meb.gov.tr LGS 2024 Sonuç Ekranı | 2024 LGS Sonuçları ve Yerleştirme İşlemleri

meb.gov.tr LGS 2024 Sonuç Ekranı | 2024 LGS Sonuçları ve Yerleştirme İşlemleri
2024 LGS sonuçları 28 Haziran'da saat 10:00'da açıklandı. Taban puanlar, yüzdelik dilimler ve yerleştirme işlemleri hakkında tüm detaylar burada.

2024 LGS Sonuçları ve Yerleştirme İşlemleri Hakkında Detaylar

LGS sınava katılım oranı yüzde 95,61

Bu yıl LGS merkezi sınavına başvuran 1 milyon 38 bin 544 öğrencinin 992 bin 906'sı sınava katıldı, sınava katılım oranı yüzde 95,61 olarak gerçekleşti.

LGS yerleştirme kılavuzuna göre, bu yıl Türkiye genelinde 2 bin 525 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu okulların kontenjanı da 203 bin 638 öğrenci olarak belirlendi.

Öte yandan, LGS kapsamında yapılacak lise tercih süreci de bugün başlatıldı. Lise tercihleri, 17 Temmuz Çarşamba saat 17.00'ye kadar devam edecek.

LGS yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz'da açıklanacak.

LGS 2023 ve 2022 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimler

LGS 2023 taban puanları ve yüzdelik dilimler, e-Okul üzerinden erişime açılmıştı. Adaylar, e-Okul sistemi üzerinden giriş yaparak geçmiş yılın taban puanlarına erişebilir ve bu bilgileri 2024 tercihlerinde kullanabilirler.

2024 LGS Yerleştirme İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Yerel Yerleştirme İşlemleri: Yerel yerleştirme işlemleri, okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara yapılacak. Bu yerleştirmede öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanı üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı gibi kriterler dikkate alınacak. Eşitlik durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

Merkezi Yerleştirme İşlemleri: Merkezi yerleştirme işlemleri ise sınavla öğrenci alan okullarda gerçekleştirilecek. Merkezi sınav puanının eşitliği halinde, sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü, 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, tercih önceliği ve öğrencinin doğum tarihi kriterleri uygulanacak.

Yüzdelik Dilim Nedir?

Yüzdelik dilim, öğrencinin Türkiye genelinde veya bulunduğu ilde sahip olduğu sıralamanın yüzde olarak ifade edilmesidir. Örneğin, ülke çapında yüzde 8'lik bir dilime sahip olan öğrenci, sınava giren 1 milyon 300 bin öğrenci arasından 104 binlik bir sıralamaya sahip olmuş olarak kabul edilir. Tercih işlemlerini yaparken adaylar yüzdelik dilimlerden ve geçtiğimiz yılın taban puanlarından faydalanacaklar.

2024 LGS sonuçları ve yerleştirme süreci hakkında tüm detaylar için MEB'in resmi duyurularını takip edebilirsiniz. Öğrenciler ve veliler, doğru ve güncel bilgilere ulaşarak tercih dönemini en iyi şekilde değerlendirebilirler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.