LGS 2024 Sonuçları Saat 10:00'da açıklandı | Sınav Sonuçları ve Tercih Kılavuzu Detayları

LGS 2024 Sonuçları Saat 10:00'da açıklandı | Sınav Sonuçları ve Tercih Kılavuzu Detayları
LGS 2024 sınav sonuçları 28 Haziran’da saat 10:00'da açılandı. Sonuç sorgulama ekranı ve yerleştirme kılavuzu bilgileri için tıklayın.

2024 LGS Kapsamındaki Merkezî Sınav Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 Haziran'da gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınav sonuçlarını açıkladı. Öğrenciler, sınav sonuçlarına "meb.gov.tr" adresinden ulaşabilecekler.

2 Haziran tarihinde iki oturum halinde düzenlenen sınav, 973 yurt içi merkezde, 3.891 okulda ve 62.663 salonda yapıldı. Yurt dışında ise 11 merkezde, 11 okulda ve 35 salonda gerçekleştirildi.

Soru Dağılımı

  • Birinci Oturum: Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru.
  • İkinci Oturum: Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru.

Katılım Oranı ve Kontenjanlar

Bu yıl LGS merkezi sınavına başvuran 1 milyon 38 bin 544 öğrenciden 992 bin 906'sı sınava katıldı ve katılım oranı yüzde 95,61 olarak gerçekleşti. LGS yerleştirme kılavuzuna göre, Türkiye genelinde 2 bin 525 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu okulların toplam kontenjanı ise 203 bin 638 olarak belirlendi.

Tercih Süreci Başladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercih süreci bugün başladı ve 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar devam edecek. Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz'da açıklanacak.

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ

LGS sınav sonuçlarına dair bilgileri paylaşayım! LGS sonuçları, her yıl olduğu gibi bu yıl da meb.gov.tr adresi üzerinden açıklanacak. Adaylar sınav sonuçları ekranında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil testlerinden doğru-yanlış cevap sayılarını görüntüleyebilecekler. Sonuçlar, adayların 100 ve 500 puan arasında değerlendirilen sonuçlarını içerecek.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı, LGS merkezi sınav sonuçlarıyla birlikte aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu yayınlayacak. Bu kılavuzda, öğrencilerin tercih edebileceği anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, anadolu imam hatip lisesi ve mesleki teknik anadolu liselerinin toplam kontenjanları yer alacak. LGS tercih takvimi de benzer şekilde kılavuzda yer alacak. Adaylar tercihlerini e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapabilecekler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.