2 Haziran 2024 LGS Sınav Soruları nasıldı, kolay mı, zor mu

2 Haziran 2024 LGS Sınav Soruları nasıldı, kolay mı, zor mu
2 Haziran 2024'te yapılan LGS sınavı hakkında öğrenci ve uzman yorumları. Sınav zor muydu, kolay mıydı? Hangi dersler zordu, hangileri kolaydı? Bu yazıda tüm detayları bulabilirsiniz.

2024 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı, 2 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşti. Bu sınav, bir milyonun üzerinde öğrencinin katılımıyla yapıldı. LGS sınavının zorluk derecesi hakkında net bir bilgi verilmese de, her yıl olduğu gibi yüksek bir standarda sahip olduğu öngörülüyor. Sınavın içeriği ve süreleri değişmedi, aynı içerikle yapıldı.

2 Haziran 2024'te yapılan Liselere Giriş Sınavı (LGS) hakkında genel görüşler karmaşıktır. Bazı öğrenciler sınavın zor olduğunu düşünürken, bazı öğrenciler ise kolay olduğunu savunuyor. Uzmanlar ise sınavın genel olarak dengeli olduğunu ve her düzeyden öğrenciye hitap ettiğini belirtiyor.

LGS 2024 Sınavı Değerlendirmeleri: Türkçe Soruları Yine Belirleyici mi?

1 milyon 38 bin 192 öğrencinin katıldığı LGS, Türkçe sorularının yine belirleyici olduğu yönünde tartışmalara sebep oldu. Özellikle geçen seneye nazaran daha zor olan Türkçe testi, ilk yorumlara göre önemli bir rol oynamış görünüyor. Ancak dil bilgisi sorularının daha kolay olduğu da ifade ediliyor. Mantık, bilgi ve kitap okuma alışkanlığına dayalı olan sınavın, Türkçe testinin uzunluğu ve zorluğuyla öne çıktığı belirtiliyor. TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularının da geçen seneye göre daha zor olduğu belirtiliyor.

Sayısal bölümde ise matematik sorularının kolay olduğu görüşü hakim. Öğrenciler, alışılmış soru tarzlarıyla karşılaştıklarını ve matematik bölümünün genel olarak zorlayıcı olmadığını belirtiyorlar. Fen dersine ilişkin yorumlar da benzer şekilde matematikle paralellik gösteriyor.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda öne çıkanlar şu şekilde:

  • "Matematik çok zor değil. Aksine çok kolay sorular var. Öğrenciler ben bunun benzerini yapmıştım demiştir hep."
  • "Türkçe 2-3 soruya çok dikkat etmek gerekiyor. Küçük ayrıntılar var."
  • "Matematik ve fen kolay Türkçe ve din orta-zor gibi. Genel olarak kolay bir sınav yorumu var."

Sonuçlar, 28 Haziran'da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.