Memur ve Emeklinin Zam Oranı Kesinleşti: TÜİK Enflasyon Verilerini Açıkladı

Memur ve Emeklinin Zam Oranı Kesinleşti: TÜİK Enflasyon Verilerini Açıkladı
TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre memur ve emekliye yapılacak zam oranları netlik kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri %24,73, memur ve memur emeklileri ise %19,31 oranında zam alacak.

Memur ve Emekliye Zam Oranı Belli Oldu

TÜİK Enflasyon Verilerini Açıkladı

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre memur ve emekliye yapılacak zam oranı netlik kazandı. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklileri %24,73, memur ve memur emeklileri ise %19,31 oranında zam alacak.

Emekliler İçin Zam Oranları

Yüksek enflasyon, her geçen gün artan hayat pahalılığı ile eriyen alım gücü karşısında aylık 10 bin lira emekli maaşıyla geçinmeye çalışan 16 milyon emeklinin dört gözle beklediği enflasyon verileri açıklandı. TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık %1,64, yıllık %71,60 arttı.

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerinin Zam Oranları

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranları, enflasyon rakamlarına bağlı olarak belirleniyor. Emekliler, her 6 ayda bir gerçekleşen enflasyon oranı kadar zam alıyor. Yılın ilk yarısında enflasyon %24,73 olarak gerçekleştiği için emeklilere bu oranda zam yapılacak.

Memur ve Memur Emeklilerinin Zam Oranları

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanıyor. Bu hesaba göre, memur ve memur emeklileri %19,31 oranında zam alacak. Memur maaşlarının temmuz ayında artmasıyla birlikte 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı da yükselecek. Şehit dul ve yetim aylıkları da bu kapsamda güncellenecek.

Haziran Ayı Enflasyon Rakamları

TÜİK, haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜFE'deki değişim 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,64, bir önceki yılın aralık ayına göre %24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre %71,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %65,07 olarak gerçekleşti.

En Az ve En Çok Artış Gösteren Gruplar

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %47,84 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %107,11 ile eğitim oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en çok azalan ana grup % -0,58 ile giyim ve ayakkabı oldu. En yüksek artış ise %3,79 ile konutta oldu.

Özel Kapsamlı TÜFE Göstergesi

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,90, bir önceki yılın Aralık ayına göre %25,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %70,40 ve on iki aylık ortalamalara göre %68,25 olarak gerçekleşti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.