Dünya'nın En Soğuk Yeri: Antarktika'daki -93,2°C'lik Soğuk Rekoru

Dünya'nın En Soğuk Yeri: Antarktika'daki -93,2°C'lik Soğuk Rekoru
Dünya üzerindeki en soğuk yer neresi? Antarktika'da bulunan Vostok İstasyonu'nda kaydedilen -89,2°C'lik sıcaklık rekoru, 2010 yılında -93,2°C'ye kadar düştü. Detaylar ve bilimsel analizler burada!

Dünya üzerindeki en düşük sıcaklık değeri, Antarktika'nın doğusundaki Vostok İstasyonu'nda 1983 yılında -89,2°C olarak kaydedilmiştir. Ancak daha sonraki analizler, 2010 yılında Antarktika'nın Doğu Platosu'nda -93,2°C'ye kadar düşen bir sıcaklık olduğunu göstermiştir. Bu sıcaklık, Fuji ve Argus tepecikleri arasındaki bölgede uydular tarafından tespit edilmiş olup, doğrudan yerinde ölçülmemiştir.

Gökyüzünün bulutsuz olması, ısının uzaya yayılmasını kolaylaştırır ve bu durumda kar ve buzla kaplı yüzeyin hemen üzerindeki hava aşırı derecede soğur. Soğuk hava tabakasının yoğunluğu, üst katmanlardaki daha sıcak hava tabakasından daha yüksektir. Araştırmacılar, bu aşırı soğuk hava tabakasının tepelerden yamaçlara doğru hareket ettiğini ve bu nedenle en düşük sıcaklık değerinin bölgenin yüksek kısımlarında değil, daha düşük irtifalarda ölçüldüğünü belirtmektedir.

Dünya üzerinde kalıcı olarak yaşanabilen yerler arasında ölçülen en düşük sıcaklık ise Sibirya'nın kuzey doğusundaki Verkhoyansk kasabasında 1892 yılında ve Oimekon kasabasında 1933 yılında -67,8°C olarak ölçülmüştür. Bu aynı zamanda Kuzey Yarımküre'de ölçülen en düşük sıcaklık değeridir.

Dünyanın En Soğuk Yeri Neresi? Dünyanın En Soğuk 5 Yeri

Dünyada hayatın sürdüğü en soğuk yerleşim yerleri arasında, özellikle Rusya'da bulunan Oymyakon köyü öne çıkıyor. İşte dünyanın en soğuk 5 yeri:

1. Oymyakon, Rusya, Araştırmalara göre, dünyada hayatın devam ettiği en soğuk yerleşim yeri Oymyakon köyüdür. Bu köyde kış aylarında hava sıcaklığı eksi 52 ila eksi 71 derece arasında değişiyor.

2. Yakutsk, Rusya, Dünyanın en soğuk şehirlerinden biri olan Yakutsk, Rusya'nın Sibirya bölgesinin doğusunda yer alıyor. Kış aylarında ortalama sıcaklık eksi 34 derece civarındadır.

3. Vostok Üssü, Antarktika, 21 Temmuz 1983'te, Rusya'ya ait Vostok Üssü'nde bugüne kadar doğrudan ölçülen en düşük sıcaklık olan -89,2 derece kaydedilmiştir.

4. Dome Fuji, Antarktika, 10 Ağustos 2010'da, Dome Fuji bölgesinde dünyanın en soğuk noktalarından biri olarak -93,2 derece ölçülmüştür. Bu sıcaklık değeri, uydular tarafından tespit edilmiştir.

5. Verkhoyansk, Rusya, Sibirya'nın kuzey doğusunda bulunan Verkhoyansk kasabasında 1892 yılında -67,8°C olarak ölçülen sıcaklık, dünyanın en düşük sıcaklıklarından biri olarak kaydedilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.