Sınava Giren Öğrencinin Arkasından Okunacak Dualar ve Sureler

Sınava Giren Öğrencinin Arkasından Okunacak Dualar ve Sureler
Sınava giren çocuğunuz için hangi duaları okuyacağınızı bilmiyorsunuz mu? Sınava giren öğrencilerin arkasından okunacak dualar ve sureler. Başarı için etkili dualar ve anlamları. Sınavda manevi destek sağlayacak dualar.

Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar ve Sureler:

  • Fatiha Suresi: Herhangi bir işe başlarken okunması gereken Fatiha Suresi, sınav öncesi de okunarak Allah'tan başarı dilenebilir.
  • Ayet-el Kürsi: Nazardan ve diğer kötülüklerden korunmak için okunan Ayet-el Kürsi, sınav öncesi de okunarak sınav sırasında huzurlu bir ortam sağlanabilir.
  • İhlas Suresi: 3 defa okunan İhlas Suresi, sınavda başarı için Allah'tan yardım dilenir.
  • Felak Suresi: Nazardan korunmak için okunan Felak Suresi, sınav öncesi de okunarak sınav sırasında konsantrasyon sağlanabilir.
  • Nas Suresi: Nazardan korunmak için okunan Nas Suresi, sınav öncesi de okunarak sınav sırasında olumsuz düşüncelerden uzak durulabilir.
  • Salavat-ı Şerife: Peygamber Efendimize (s.a.v.) salat ve selam okumak, her zaman olduğu gibi sınav öncesi de huzur ve bereket getirir.

Sınav Sırasında Okunacak Dualar:

  • Rabbi Yessir ve La Tüasir: Bu dua, sınavın kolay geçmesi için Allah'tan niyazda bulunur.
  • Rabbi Temmim Bil Hayr: Bu dua, sınavın hayırlı bir şekilde tamamlanması için Allah'tan niyazda bulunur.
  • Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyümun, Hakemun, Adlün, Kuddüsün. İyyake na'büdü ve iyyakenesta'in. İnna fetahna leke fethan mubina.": Bu dua, sınavda başarı için Allah'tan yardım dilenir.
  • Bismillahirrahmanirrahim, Rabbişrah li sadri ve yessir li emri, vahlul ukdeten min lisani, yefkahü kavli. Bu dua, sınavda rahat bir şekilde düşünebilmek ve soruları anlayabilmek için Allah'tan niyazda bulunur.

Sınava Giren Çocuğun Arkasından Okunacak Dualar ve Sureler

Sınavlar, öğrenciler ve aileleri için önemli dönüm noktalarıdır. Sınav sırasında çocuklarına manevi destek vermek isteyen ebeveynler, çeşitli dualar ve sureler okuyarak onların başarısını dilemektedir. İşte, sınava giren öğrencinin arkasından okunacak bazı dualar ve sureler:

Sınavda Başarı Duası

Bismillahirrahmanirrahim... "Allah'ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir." (Hâkim, De'avât, No: 1879, I, 510)

Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû. (10 kere)

Anlamı: "Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultânen nasîrâ. (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

Anlamı: "Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver."

Sınava Giren Öğrencinin Arkasından Okunacak Dua ve Sureler

Bismillahirrahmanirrahim... Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü, çöz de sözümü anlasınlar. (TAHA 25-28)

Bismillahirrahmanirrahim... "Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!" (İSRA- 80) (10 defa)

Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr.

Anlamı: "Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme. Rabbim bu işimi hayırla tamamla."

Bismillahirrahmanirrahim... "Ferdün, Hayyün, Kayyümun, Hakemun, Adlün, Kuddüsün. İyyake na'büdü ve iyyakenesta'in. İnna fetahna leke fethan mubina." (19 defa okunacak)

Bismillahirrahmanirrahim... "Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli" (10 Kere)

Bismillahirrahmanirrahim... "Rabbi edhılni müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultanen nasira." (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

Anlamı: "Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle."

Bismillahirrahmanirrahim... "Ya Hayyu Ya Kayyüm, Birahmetike esteğisü." (10 kere)

Anlamı: "Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr

Anlamı: "Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle."

Bismillahirrahmanirrahim... "Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari."

Anlamı: "Allah'ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah'ım beni kendi başıma bırakma." (Tirmizi, De'avat, 90)

Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi's salihin. Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü'l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi'l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

Anlamı: "Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.