Kaynağını Türkiye'den alan ve uluslararası sorunlara neden olan akarsular hangileridir

Kaynağını Türkiye'den alan ve uluslararası sorunlara neden olan akarsular hangileridir
Kaynağını Türkiye'den alan ve uluslararası sorunlara neden olan akarsular hangileridir detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : Kaynağını Türkiye'den alan ve uluslararası sorunlara neden olan akarsular hangileridir?

Türkiye'de uluslararası sorunlara neden olan birçok akarsu bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

Dicle ve Fırat Nehirleri: Bu iki nehir, Türkiye'nin güneydoğusunda doğar ve Suriye, Irak ve Türkiye arasında paylaşılır. Su kaynaklarının kullanımı konusunda bu ülkeler arasında uzun yıllardır anlaşmazlıklar yaşanmaktadır.

Eğri Su Nehri: Bu nehir, Türkiye'nin doğusunda doğar ve Gürcistan ile Türkiye arasında sınır oluşturur. Nehir suyunun kullanımı konusunda iki ülke arasında geçmişte gerginlikler yaşanmıştır.

Arpaçay Nehri: Bu nehir, Türkiye'nin doğusunda doğar ve Ermenistan ile Türkiye arasında sınır oluşturur. Nehir suyunun kullanımı konusunda iki ülke arasında geçmişte gerginlikler yaşanmıştır.

Maritsa Nehri: Bu nehir, Türkiye'nin batısında doğar ve Yunanistan ile Türkiye arasında sınır oluşturur. Nehir suyunun kullanımı konusunda iki ülke arasında geçmişte gerginlikler yaşanmıştır.

Kura Nehri: Bu nehir, Türkiye'nin doğusunda doğar ve Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye arasında paylaşılır. Su kaynaklarının kullanımı konusunda bu ülkeler arasında geçmişte gerginlikler yaşanmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.