Dünyanın Katmanları ve Özellikleri

Dünyanın Katmanları ve Özellikleri
İç ve dış katmanların isimleri ve özellikleri nelerdir? Dünya'nın yapısını keşfedin ve katmanların özelliklerini öğrenin. Dünyanın çekirdek, magma, yer kabuğu, su küre ve hava küreden oluşan beş ana katmanını ve özelliklerini hızlıca öğrenin.

Dünya, birbirinden farklı özelliklere sahip beş ana katmandan oluşur. Bu katmanlar, yaşamın devamlılığı açısından hayati önem taşır.

1. Çekirdek Katmanı (Barisfer):

  • İç Çekirdek: Katı ve demir-nikel alaşımından oluşur.
  • Dış Çekirdek: Sıvı haldeki demir-nikel karışımından oluşur. Çekirdek, yüksek basınç ve sıcaklık nedeniyle kristal bir yapıya sahiptir.

2. Magma Katmanı (Pirosfer): Ateş küre olarak da bilinir. Yaklaşık 2900 km kalınlığa sahiptir ve ortalama 2000 derece sıcaklıktadır. Magmadan oluşan bu katman, volkanik aktivitelerin kaynağıdır.

3. Yer Kabuğu (Litosfer): Taş küre olarak da bilinir. Kalınlığı 5-110 km arasında değişir. Granit ve bazalt gibi kayaçlardan oluşur. Kıtasal ve okyanusal kabuk olarak ikiye ayrılır.

4. Su Küre (Hidrosfer): Dünyanın dörtte üçünü kaplar. Akarsular, okyanuslar, göller, denizler, yeraltı suları ve buzullardan oluşur. Suların % 97'si tuzlu, % 3'ü tatlı sudur.

5. Hava Küre (Atmosfer): Yaşam için gerekli gazları içeren katmandır. Atmosferin % 21'i oksijen, %78'i azot, %1'i ise diğer gazlardır. Troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer ve ekzosfer olmak üzere beş tabakadan oluşur.

Dünya'nın iç katmanlarının içten dışa doğru sıralanışı şu şekildedir;

  • Ağır Küre, Çekirdek Katmanı (İç ve dış çekirdek olarak iki kısımda incelenir)
  • Ateş Küre, Manto Katmanı
  • Taş Küre, Yeryüzü Katmanı
  • Su Küre, Okyanuslar ve Denizler
  • Hava Küre, Atmosfer

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.