Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'nde Hangi Kelime Geçmiyor

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'nde Hangi Kelime Geçmiyor
TDK Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'nde hangi kelimenin geçmediğini biliyor musunuz? Cevap: Kelebek. Bu kelimenin yer almadığı atasözü ve deyimleri öğrenin.

ATV’nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? 30 Haziran Pazar yeni bölümü ile ekranlarda izleyicileri ile buluştu. Kenan İmirzalıoğlu’nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya sorulan sorunun cevabı merak konusu oluyor.

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'nde Hangi Kelime Geçmiyor?

TDK Sözlüğünde Yer Almayan Kelime

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayımlanan Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, dilimizin zenginliği ve kültürel mirasını yansıtan önemli bir kaynaktır. Bu sözlükte pek çok atasözü ve deyim bulunmaktadır. Ancak, bazı kelimeler bu sözlükte yer almaz. Bu kelimelerden biri de "kelebek"tir.

TDK Sözlüğünde Yer Almayan Kelime: Kelebek

Atasözleri ve deyimler, kültürel değerlerimizi ve halk dilimizin derinliğini gösteren ifadelerdir. "Sivrisinek", "çekirge" ve "örümcek" kelimeleri, çeşitli atasözleri ve deyimlerde kullanılmasına rağmen, "kelebek" kelimesi TDK Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'nde geçmemektedir.

Atasözü: bir sıçrarsın çekirge, iki sıçrarsın çekirge, sonunda yakalanırsın çekirge (üçüncüsünde avucuma düşersin çekirge); birkaç kez saklanabilen bir suç günün birinde ortaya çıkarak yapanı kötü bir duruma düşürür, suçlu cezasız kalmaz.

Atasözü: anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az, anlayışlı kimseleri en küçük bir söz bile etkiler oysa anlayışsız kimselere ne söylense yararsızdır.

Deyim: (bir yer) örümcek bağlamak, 1) üzerinde örümcek ağı olmak; 2) mec. bir şey uzun süre kullanılmadan kendi hâline bırakılmış olmak.

Deyim: (bir yeri) örümcek sarmak, bir yer örümcek ağları ile dolmak.

Soru: TDK Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'nde hangi kelimenin geçtiği bir atasözü ve deyim yoktur?

A- Sivrisinek
B- Kelebek
C- Çekirge
D- Örümcek

Doğru Cevap: B- Kelebek

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.