AİO - Sıkça Sorulan Sorular
AİO - Sıkça Sorulan Sorular
AİO - Açık İlköğretim Okulu Sıkça Sorulan Sorulara haberin devamından ulaşabilirsiniz.
29 Ocak 2010, 11:12

Bu Haberi Paylaş

Açık İlköğretim Okuluna Kimler Müracaat edebilir?
Zorunlu eğitim yaşını bitirenlerden;
a) İlköğretimin 5 inci sınıfını tamamladığını belgelendirenler,
b) Yetişkinler II nci kademe eğitimi başarı belgesi olanlar,
c) Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
d) İlköğretimin 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıflarından ayrılanlar,
e) Yurt dışında öğrenim görüp (a) ve (d) maddelerindeki durumlardan birine denkliğini yaptırmış olanlar, başvurabilirler.

Açık İlköğretim Okulu'nun 2009-2010 Öğretim Yılı yeni kayıt başvuruları ve sınavları ne zaman yapılmaktadır, İstenen Belgeler Nelerdir?
Her İl, İlçe de bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde Öğrenci kayıtları;

Birinci dönem için; 02 Şubat- 10 Temmuz 2009 tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu tarihlerde kayıt yaptıranlar; 14/11/2009 tarihinde yapılacak olan 1. dönem sınava alınacaklardır.

İkinci dönem için; 01 Eylül - 22 Ocak 2010 tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu tarihlerde kayıt yaptıranlar; 13/Mart/2010 tarihinde yapılacak olan 2. dönem sınava alınacaklardır.

Üçüncü dönem için; 25 Ocak 2010 - 28 Mayıs 2010 Tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu tarihlerde kayıt yaptıranlar; 17 Temmuz 2010 tarihinde yapılacak olan 3. dönem sınava alınacaklardır.

Dönem kayıt zamanını kaçıranlar o dönemin sınavına kesinlikle alınmayacaktır. Ancak bir sonraki dönem sınavına katılabilirler.
Örneğin; 1. dönemin kayıt zamanını kaçıranlar 2. dönemin sınavına katılabilirler, 2. dönemin kayıt zamanını kaçıranlar, 3. dönem sınavlarına katılabilirler.

Açık İlköğretim Okulu'nun 2009-2010 Öğretim yılı Kayıt yenileme işlemleri ve sınavları ne zaman yapılmaktadır, İstenen Belgeler Nelerdir?

Kayıt Yeniletme için, ücretin yatırıldığını gösterir dekont veya ücret muafiyeti varsa söz konusu muafiyet belgesi ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne Başvurulması yeterli olacaktır.

Birinci dönem için Kayıt Yenileme; 01-31 Temmuz 2009 tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu tarihlerde kayıt yeniletenler; 14/11/2009 tarihinde yapılacak olan 1. dönem sınava alınacaklardır.

İkinci dönem için Kayıt Yenileme; 21 Aralık 2009 - 15 Ocak 2010 tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu tarihlerde kayıt yeniletenler; 13/Mart/2010 tarihinde yapılacak olan 2. dönem sınava alınacaklardır.

Üçüncü dönem için Kayıt Yenileme; 03 Mayıs 2010 - 28 Mayıs 2010 Tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu tarihlerde kayıt yeniletenler; 17 Temmuz 2010 tarihinde yapılacak olan 3. dönem sınava alınacaklardır.

Dönem kayıt yeniletme zamanını kaçıranlar o dönemin sınavına kesinlikle alınmayacaktır. Ancak bir sonraki dönem sınavına katılabilirler.
Örneğin; 1. dönemin kayıt yeniletme zamanını kaçıranlar 2. dönemin sınavına katılabilirler, 2. dönemin kayıt yeniletme zamanını kaçıranlar, 3. dönem sınavlarına katılabilirler.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler
  Öğrenim Belgesinin aslı (Belgede mutlaka mühür, belgenin tarih ve sayısı belirtilmiş olması gerekmektedir.)
  Banka Dekontu
  Bir adet vesikalık fotoğraf

Kayıt Ücreti ne kadardır?
Öğrenci adayları her dönem için, öğretim materyalleri, sınav ve diğer hizmet giderlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak üzere o öğretim yılı için belirlenen ücreti öder. 2009-2010 Öğretim yılı için belirlenen kayıt ücreti 20 (yirmi)YTL dir.
Ayrıca adaylar kaydı alan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin Okul Aile Birliği hesaplarına da 5 (beş)YTL yatıracaklardır.

Kimler Kayıt Ücreti Ödemez?
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 29.05.1998 Tarih ve 1998/1 Sayılı Genelgesi ile 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ve Terörle mücadeleye katılan gazilerimiz ile çocuklarından ve bu mücadelede şehit düşenlerin birinci derecedeki yakınlarından durumlarını belgelendirmeleri halinde kayıt ücreti talep edilmeyecektir.

Ön kayıt ne demektir?
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne müracaat edildikten sonra, bankaya yatırılan kayıt ücreti dekontu ve gerekli belgelerin Halk Eğitim Merkezine teslim edilmesi işlemine Ön Kayıt denir.

Açık ilköğretim Okuluna kaçıncı sınıftan başlayacağım?

Açık ilköğretim okuluna kesin kayıt işlemi yapılmış öğrencilerden
  İlk Okul Mezunu olanlar : 6.Sınıftan
  İkinci Kademe okur-yazar belgesi olanlar : 6.Sınıftan
  İlkokul Mezunu Olup Ustalık,Kalfalık, Usta Öğreticilik Belgesi olanlar: 7.Sınıftan
  Dışardan Bitirme Belgesi veya tasdikname belgesi olanlar: İntibak İşlemi sonucuna göre, belirlenen sınıftan başlarlar.

Sınavlarda Sorumlu Olduğunuz Üniteler Nelerdir?
Açık İlköğretim Okulunun yeni Yönetmeliğine göre; 1 yılda 3 sınav dönemi uygulaması ile her sınav sonunda bir üst sınıfa geçme kolaylığı getirildiğinden, o dönem sınavına girilecek olan dersin bütün ünitelerinden sorumlu olunacaktır.

Kaydımı Başka Bir Halk Eğitimde Yeniletebilir miyim?
Türkiyenin herhangi bir yerindeki Halk Eğitim Merkezi müdürlüğünden kayıt yeniletebilir.

Mezun Oldum Diplomamı ne zaman nereden alabilirim ?
Açık İlköğretim okulundan mezun olan öğrencilerin diplomaları Dönem sınavlarından takriben 2-3 ay sonra, Öğrencinin sınav ili/ilçesi olarak belirttiği merkeze gönderilir.

Bu haber 5834 defa okunmuştur.
Oy : 6 Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

Gelişmelerden Anında Haberdar Olmak ve Sorularınıza Cevap Bulmak için Facebookta Eğitim Haber Portalını Beğenin

SİTE ANKET

Sitemizi Nasıl Buldunuz?EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Bugün haber eklenmedi.

BU AY EN ÇOK OKUNANLAR

  • Bu ay haber eklenmedi.